Ndërlidhjet

TEHERAN


Drejtuesi i Agjencisë Ndërkomëtare për Energjinë Bërthamore, Mohamed ElBaradei ka deklaruar në Teheran se inspektorët e Kombeve të Bashkuara për armatimin nuk po marrin ate që e quajti "bashkëpunim të gjithanshëm dhe të plotë" nga Iraku. Sidoqoftë ai ka thënë se beson se lufta nuk është e "pashmangëshme".
ElBaradei e ka bërë këte deklaratë pasi kryeinspektori i Kombeve të Bashkuara për armatimin, Hans Blix e ka urdhëruar Irakun që të asgjësojë një dyzinë raketash Al-Samoud 2 dhe komponentat e tyre deri në 1 mars. Raketat tejkalojnë limitin prej 150 kilometrash të vendosur nga Këshilli i Sigurimit.
XS
SM
MD
LG