Ndërlidhjet

TOKIO


Sekretari amerikan i shtetit, Colin Powell dhe kyeministri i Japonisë, Junichiro Koizumi gjatë bisedimeve në Tokio janë dakorduar që të kordinojnë përpjekjet për t,u marrë me Korenë Veriore dhe për nevojën e gjetjes së zgjidhjes paqësore të problemit me ate vend.
Tensionet me Korenë Veriore janë rritur që kur Pheniani deklaroi se tërhiqet nga Marrëveshja për mos-liferim bërthamor dhe do të braktisë marrëveshjen bilaterale me Shtetet e Bashkuara që të mos prodhojë armë bërthamore.
XS
SM
MD
LG