Ndërlidhjet

KARAÇI


Persona të armatosur kanë vrarë së paku 9 besimatarë myslimanë shiitë duke u falur në një xhami të Karaçit në Pakistan dhe kanë plagosur 8 të tjerë.
Asnjë grup nuk mori përgjegjësinë dhe nuk janë të qarta motivet e sulmit, por ka patur rritje dhune sektare në Pakistan pas arrestimeve të grupit të ndaluar sunit, Lashkar-e-Jhangvi, që i konsideron myslimanët shiitë si heretik.
XS
SM
MD
LG