Ndërlidhjet

HAGË


Zyrtarët e Kombeve të Bashkuara njoftojnë se politikani ultranacionalist serb, Vojisllav Sheshel nesër duhet të paraqitet para Tribunalit të Kombeve të Bashkuara për krime lufte në Hagë, që të deklarohet lidhur me akuzën kundër tij.
Tribunali ndërkombëtar e ka akuzuar Sheshelin për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit duke përfshirë persekutime, shfarosje, vrasje dhe torturime në Kroaci, Bosnjë dhe në Vojvodinë në fillim të viteve 90'.
XS
SM
MD
LG