Ndërlidhjet

KUALA LUMPUR


Kryeministri i Malajzisë, Mahathir Mohamad thotë se vendet islamike kanë diskutuar për përdorimin e naftës si mjet presioni ndaj Perëndimit për të parandaluar luftën në Irak.
"Kishte edhe disa sugjerime që të shihet përdorimi i pasurisë sonë të naftës me qëllim të ushtrimit të presionit. Se si mund të bëhej kjo, është diçka tjetër, por egziston koncenzusi që të mendohet edhe për këte", ka thënë kryeministri i Maljazisë.
Mohathir i ka bërë këto komente në fund të mbledhjes së liderëve islamik dhe minsitrave të jashtëm nga 49 vende, përfshirë edhe gadi 20 prodhes të mëdhej të naftës sikurse Arabia Saudite, Kuvajti dhe Irani.
XS
SM
MD
LG