Ndërlidhjet

BERLIN


Gjermania thotë se nuk do të dërgojë ndihmë të mëtejshme në Turqi, megjithë kërkesën nga aleati në NATO për pajisje për t,iu kundërvënë kërcënimeve që do të paraqiteshin nga një luftë e mundëshme në Irak.
Ministri gjerman i Mbrojtjes, Peter Struck citohet të ketë thënë se "Gjermania ka bërë mjaftë" për Turqinë.
Struk ka reaguar ndaj kërkesës së NATO-s në emër të Turqisë për më shumë sisteme kundër-raketore, Patriot, aeroplanë vëzhgues AWACS dhe forca të specializuara kundër armëve kimikie dhe biologjike.
XS
SM
MD
LG