Ndërlidhjet

MADRID


Kryeministri britanik, Tony Blair dhe homologu i tij, spanjoll Jose Maria Aznar, kanë deklaruar se duan të rifillojnë procesin e paqes në Lindjen e Mesme me qëllim krijimin e një shteti të vërtetë palestinez.
Zgjidhja më e ndershme është ekzistenca e dy shteteve – Izraelit, të cilit nuk i vihet në pikëpyetje siguria dhe një shtet i besueshëm palestinez, - që jetojnë bri njëri – tjetrit, ka nënvizuar Blair.
XS
SM
MD
LG