Ndërlidhjet

SEUL


Shtetet e Bashkuara dhe Korea Jugore filluan stërvitjet ushtarake 30 ditëshe të cilat mbahen rregullisht që nga viti 1961, por sivjet ato pasojnë vendimin e Koresë Veriore për vazhdimin e programeve bërthamore të dyshuara të jenë të afta të prodhojnë armë bërthamore.
Të dielën, katër avionë ushtarakë veri-korean i kanë prerë rrugën një avioni vëzhgues amerikan në ujrat ndërkombëtare të bregdetit veri-korean.
Zyrtarët e Shteteve të Bashkuara thanë se gjatë icidentit nuk kishte zjarr armiqësor, por qeveria planifikon të protestojë zyrtarisht këte incident.
XS
SM
MD
LG