Ndërlidhjet

BRUKSEL


Komandanti Suprem i Forcave të NATO-s për Evropë, gjenerali amerikan James Jones ka thënë se nuk do të ketë "rrëmujë" në Aleancë megjithë planet e Shteteve të Bashkuara që të çvendosin disa resurse tutje në Lindje nga Evropa Perëndimore.
Pas bisedimeve me shefin e politikës së jashtëme të Bashkimit Evropian, Javier Solana, gjenerali Jones ka përsëritur zotimet e NATO-s ndaj aleatëve tradicional sikurse Gjermania, Britania dhe Italia.
Ai ka mohuar se NATO planifikon lëvizje masive të forcave Amerikane nga Gjermania në vendet anëtare nga Evropa Lindore.
XS
SM
MD
LG