Ndërlidhjet

DOHA


Liderët e vendeve islamike deklaruan sot "rrefuzimin total" ndaj çfarëdo sulmi të prirë nga Shtetet e Bahkuara kundër Irakut, pas takimit në Katar të Orrganizatës së Konferencës të Vendeve Islamike..
Deklarata e miratuar u bën thirrje vendeve islamike të përmbahen nga pjesmarrja në çfarëdo aksioni ushtarak që do të vinte në shënjestër sigurinë dhe integritetin territorial të Irakut apo të cilitdo vend mysliman.
Deklarata thotë se kriza irakiane duhet të zgjidhet me mjete paqësore "në kontekstin e Kombeve të Bashkuara".
XS
SM
MD
LG