Ndërlidhjet

PEKIN


Kina tha sot se mbështet deklarataën e përbashkët nga Franca, Gjermania dhe Rusia që favorizon zgjidhje diplomatike të krizës irakiane dhe paralajmëroi se si do të veprojë në Këshillin e Sigurimit.
"Për çështjen e votës së vetos, praktika e Kinës është gjithmonë të bëjë gjykim të pavarur dhe të gjykojë për çështjen nga të gjitha aspektet, duke ndjekur parimet e Kinës dhe politikën e jashtëme dhe të procedojë sipas interesave fundamentale të popullit të vetë", ka thënë ministri i Jashtëm i Kinës,Tank Jiahuan.
XS
SM
MD
LG