Ndërlidhjet

UASHINGTON


Po intensifikohet beteja diplomatike para votimit në Këshillin e Sigurimit gjatë javës së ardhëshme nëse të autorizohet lufta kundër Irakut.
Shtetet e Bashkuara dhe Britania po përpiqen të sigurojnë 9 votat e nevojëshme të Këshillit për miratimin e projekt-rezolutës që cakton 17 marsin si afat të fundit për Irakun që të përmbushë kërkesat e Kombeve të Bashkuara për t,u çarmatosur apo të ballafaqohet me sulmin e prirë nga Shtetet e Bashkuara.
Sekretari amerikan i shtetit, Colin Powell sot ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara kanë shnasa të forta të marrin 9 apo 10 vota lidhur me kalimin e rezolutës, por ka thënë se "nuk do të befasohej" nëse Franca vë veto.
XS
SM
MD
LG