Ndërlidhjet

ISHUJT AZORE


Liderët e Shteteve të Bashkuara, Britanisë dhe Spanjës takohen nesër në një samit krize në ishujt Azore, kurse mikpritës kanë kryeministrin e Portugalisë.
Goerge Bush, Tony Blair dhe Joze Maria Aznar me javë të tëra po përpiqen të sigurojnë mbështetje për një rezolutë të dytë në Këshillin e Sigurimit që do t'i jepte Irakut një afat të rreptë e të shkurtër që të çarmatoset apo të ballfaqohet me aksion ushtarak.
Samiti konsiderohet si shtytje finale diplomatike në këte drejtim.
XS
SM
MD
LG