Ndërlidhjet

UASHINGTON


Nënpresidenti amerikan, Dick Cheney tha sot se Shtetet e Bashkuara janë afër nga fundi i përpjekjeve diplomatike për çarmatosjen e Irakut, kurse presidenti Goerge Bush do të vendosë së shpejti nëse të ndërmarrë aksion ushtarak.
Sekretari amerikan i shtetit , Colin Powell tha sot se gazetarët dhe të tjerët duhet të konsiderojnë largimin nga Bagdadi jo vetëm për shkak të rrezikut nga një sulm i mundëshëm i prirë nga Shtetet e Bashkuara , por edhe për shkak se lideri irakian, Saddam Hussein mund t,i marrë si pengje.
Powell tha gjithashtu se presidenti George Bush dhe liderët nga Spanja dhe Britania që takohen në Azore do të vendosin nëse ka shterruar diplomacia apo t,i jepet më shumë kohë.
XS
SM
MD
LG