Ndërlidhjet

NJU JORK/UASHINGTON


Dështimi i sontëm në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të siguruar koncensusin për një rezolutë të re për Irakun, kryesisht për shkak të kundërshtimit të Francës..por edhe të Rusisë dhe të Gjermanisë, ka bërë që presidenti amerikan George Bush ka paralajmëruar se sonte, në orën 02:00 pas mesnate, do ti paraqesë ultimatum liderit të Irakut Saddam Hussein. Me gjasë zoti Bush do të kërkoj nga Saddam Husseini që brenda 48 orëve të braktisë Irakun ose do të balafaqohet me luftë.
XS
SM
MD
LG