Ndërlidhjet

BAGDAT


Presidenti i Irakut, Sadam Hysein, disa orë pas fillimit të sulmeve ka ftuar irakienët të bëjnë rezistencë.
Në një paraqitje përmes televizionit shtetëror ai ka thënë se Iraku do të fitojë, duke shtuar se presidenti amerikan, George Bush, ka bërë krim kundër njerëzimit.
Huseini fjalimin e tij e përfundoi me fjalët: "Rroftë Xhihadi dhe Iraku! Humbje për agresorët!"
Pak më herët ministri irakien i informacionit njoftuar se ishte shpalluar xhihadi ose lufta e shenjtë.
XS
SM
MD
LG