Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti George Bush tha se Shtetet e Bashkuara dhe forcat e koalicionit filluan fazën e parë të operacioneve ushtarake për çarmatosjen e Irakut, për çlirimin e popullit irakian dhe për mbrojtjen e botës nga një "rrezik i madh".
George Bush tha se ai i ka urdhëruar forcat e koalicionit të fillojnë me sulme kundër caqeve irakiane me rëndësi ushtarake për të minuar aftësitë e liderit irakian, Saddam Hussein për të ndërmarrë luftime.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara tha se sulmet janë faza hyrëse e asj që e quajti fushatë të gjërë dhe të përqëndruar.
George Bush ka tërhequr vëmendjen se aksioni ushtarak mund të jetë më i gjatë dhe më i vështirë se sa që kishin parashikuar disa.
XS
SM
MD
LG