Ndërlidhjet

BAGDAD


Zëvendës presidenti irakian, Taha Yassin Ramadan tha sot se irakianët kanë kapur robër lufte dhe se kanë rrëzuar pesë avionë dhe dy helikopterë të forcave të koalicionit.
Minisri irakian i Mbrojtjes, Sulltan Hashim Ahmed tha se Iraku do të respektojë Konventën e Gjenevës dhe nuk do të lëndojë robërit e luftës.
Ndërkohë rrjeti televiziv satelitor arab al Jazzera tregoi një burr të identifikuar si rob lufte amerikan, bashkë me trupat e katër të tjerëve.
Taha Yassin Ramadan ka demantuar edhe pohimet se presidenti irakian, Saddam Hussein mund të ishte plagosur gjatë sulmeve që filluan para katër ditëve.
XS
SM
MD
LG