Ndërlidhjet

KIRKUT


Forcat e koalicionit, të drejtuara nga Shtetet e Bashkuara, pos Bagdatit dhe Mosulit, kanë bombarduar gjatë ditës dhe pozicionet e trupave të Sadam Hyseinit në Kirkuk dhe Çamçamal, qytete në veri të Irakut.
Në verilindje të vendit kanë filluar luftimet midis kurdëve të Irakut dhe trupave qeveritare.
Ndërkohë, forcat speciale të Shteteve të Bashkuara kanë hyrë në zonën lindore të kontrolluar nga Bashkimi Patriotik i Kurdistanit.
Gjithashtu nën goditjet e forcave amerikano-bitanike kanë qenë sërish edhe qytetet e Basrës dhe të Nasirijas në jug të Irakut, kanë njoftuar burimet ushtarake amerikane.
XS
SM
MD
LG