Ndërlidhjet

BAGDAT


Forcat e koalicionit, të drejtuara nga Shtetet e Bashkuara, kanë bombarduar gjatë ditës pozicionet e trupave të Sadam Hyseinit në Bagdat, Mosul, Kirkuk dhe Çamçamal.
Në verilindje të vendit kanë filluar luftimet midis kurdëve të Irakut dhe trupave qeveritare.
Ndërkohë, forcat speciale të Shteteve të Bashkuara kanë hyrë në zonën lindore të kontrolluar nga Bashkimi Patriotik i Kurdistanit.
Gjithashtu nën goditjet e forcave amerikano-britanike kanë qenë sërish edhe qytetet e Basrës dhe të Nasirijas në jug të Irakut.
XS
SM
MD
LG