Ndërlidhjet

ANKARA


Nuk është arritur asnjë marrëveshje me Turqinë lidhur me planet e Ankarasë për të dërguar trupa në veri të Irakut, të populluar nga kurdët. Ky hap kundërshtohet nga Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian, NATO-ja dhe kurdët lokalë.
Kjo është bërë e ditur nga i dërguari amerikan, Zalamy Khalilzad, i cili po viziton Turqinë.
Ndërsa zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Richard Baucer, ka nënvizuar se hyrja e trupave turke në veri të Irakut, pa bashkërendimin e Shteteve të Bashkuara, është e papranueshme.
XS
SM
MD
LG