Ndërlidhjet

MOSKË


Kremlini thotë se presidenti rus, Vlladimir Putin në një bisedë telefonike me presidentimn e Shteteve të Bashkuara, George Bush ka mohuar se firmat ruse i kanë shitur Irakut pajisje ushtarake.Edhe ministri i jashtëm rus ka mohuar se Rusia ka furnizuar Irakun me çfardo pajisjesh që do të shkilnin sanksionet ndaj atij vendi.
Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Ari Fleischer ka thënë se Shtetet e Bashkuara kanë prova të besueshme se kompanitë ruse i kanë shitur Irakut armë kundër-tankeve, dylbi nate dhe teknologji për pengimin e sinjaleve satelitore që forcat e Shteteve të Bashkuara mund t'i shfrytëzojnë për dirigjimin e bombave.
XS
SM
MD
LG