Ndërlidhjet

BAGDAD


Forcat e Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë kanë bombarduar nga ajëri caqe në periferit e qyteteve të Irakut, ndërkohë që lufta ka hyrë në javën e dytë.
Rreth 1000 trupa amerikane janë hedhur me parashutë në një aeroport jo larg Arbilit në veri të Irakut të kontrolluar nga kurdët për të përgaditur hapjen e "frontit verior" kundër forcave të Saddam Hussein.
Agjencia Rojters njofton se në Irakun verior forcat e kurdëve kanë kaluar vijën e frontit me trupat qeveriare irakiane. Ky është përparimi më i madh i kurdëve prej fullimit të luftës në Irak.
Bëhet e ditur se me këte rast nuk ka patur përleshje, kurse trupat lojale ndaj Saddam Hussein nuk kanë rrezistuar.
XS
SM
MD
LG