Ndërlidhjet

UASHINGTON


Zyrtarët e Mbrojtjes së Shteteve të Bashkuara citohen të kenë thënë se komandantët Amerikanë janë përqëndruar të marrin Bagdadin dhe nuk planifikojnë të ndërmarrin angazhime specifike për shpartallimin e luftëtarëve irakianë të cilët raportohet se kanë kërcënuar forcat amerikane dhe linjat e furnizimit në jug të Irakut.
Agjencit e lajmeve citojnë zyrtarë të thonë se komandantët e Shteteve të Bashkuara nuk duan të shkapërderdhin resurset nga depërtimi drejtë Bagdadit dhe të merreshin me fedainët e Saddamit të veshur në civilë, apo lojalistët e partisë Bath në qytezat dhe fshatrat e Irakut.
XS
SM
MD
LG