Ndërlidhjet

BASRA


Zyrtarët e Komandës Qendrore amerikane në Katar thanë se rreth 200 luftëtarë paramilitarë dhe mbështetës të Saddam Hussein janë vrarë gjatë një sulmi ajror në Basra, të cilën e mbajnë të rrethuar trupat britanike.
Aviacioni amerikan ka shkatërruar me një raketë selin e partis Bath në pushtet në ate qytet, ku besohej se ata mbanin mbledhje.
Trupat britanike thanë se në Basra, qytetin e dytë irakian për nga numri i popullsisë në jug, e kanë vënë në shënjestër partinë Bath në pushtet, kurse çrrënjosja e saj është përqëndrimi kryesor i tyre.
XS
SM
MD
LG