Ndërlidhjet

BASRA


Forcat britanike të mbështetura nga aviacioni sot janë angazhuar në luftime të rrepta duke u përpjekur të marrin Basrën, qytetin më të madh të Irakut në Jug.
Komandantët thanë se të paktën janë kapur 300 robër lufte irakianë dhe janë shkatërruar një numër tankesh , autoblindash dhe bunkerë.
Marrja e Basrës do të shënonte fitoren e parë më të madhe të forcave të koalicionit.
XS
SM
MD
LG