Ndërlidhjet

DAMASK


Duke iu përgjigjur tërheqies së vërejtjes nga Shtetet e Bashkuara, ministri i Jashtëm i Sirisë tha se vendi i tij "ka zgjedhur" të mbajë anën e popullit irakian kundër asaj që e quajti invadim "të paligjshëm dhe të pajustifikuar" të prirë nga Shtetet e Bashkuara.
Zëdhënësi i Ministrisë së jashtëme në Damask tha gjithashtu se Shtetet e Bashkuara u shërbejnë interesave të Izraelit në Lindje të Mesme.
Sekertari amerikan i shtetit, Colin Powell kishte thënë më parë se Siria ballafaqohet me "zgjedhje kritike" nëse të vazhdojë të mbështesë apo jo terrorizmin në ditët finale të regjimit të Saddam Hussein në Irak.
XS
SM
MD
LG