Ndërlidhjet

ANKARA


Sekretari amerikan i shtetit, Colin Powell, ka kërkuar mbështetje logjistike nga Turqia, për fushatën ushtarake të drejtuar nga Shtetet e Bashkuara në Irak.
Powell, i cili po viziton Turqinë, pas takimit me homologun e tij turk, Abdullah Gul, ka sqaruar:
"Ne kemi zgjidhur të gjitha cështjet kryesore, përfshirë dhe dërgimin e materialeve dhe ndihmave përmes Turqisë për trupat e koalicionit, që po kryejnë një punë të shkëlqyer në veri të Irakut, për të mbajtur të stabilizuar situatën në atë zonë."
Powell ka nënvizuar se nuk është e nevojshme vendosja e trupave turke në pjesën veriore të Irakut.
XS
SM
MD
LG