Ndërlidhjet

BASRA


Trupat britanike kanë kryer mësymjen më të madhe në qytetin e basrës në jug të Irakut, pasi për dy javë kanë qenë të vendosur në rrethinat e tij.
Zëdhënësi i ushtrisë britanike, Chris Vernon, ka thënë se ky operacion synon të shkatërrojë institucionet e partisë Bathe të Sadam Huseinit në Basra.
Trupa paraushtarake si dhe forca të ushtrisë, policisë dhe të shërbimeve të inteligjencës janë ende në duke kryer aksione të kufizuara rezistence.
Megjithatë korrespondneti i Radios "Evropa e Lirë, që gjendet me trupat britanike, infomon se qendra e qytetit është ende në duart e forcave të regjimit iraken.
XS
SM
MD
LG