Ndërlidhjet

ANKARA


Nëse forcat kurde të Irakut e vendosin kontrollin në qytetet e naftës Mosul dhe Kirkuk, atëherë kjo do ta justifikonte intervenimin ushtarak të Turqisë në Irakun Verior, tha sot kryeministri turk Recep Tayyip Erdogan.
Turqia ka thënë se avansimi i forcave kurde, të ndihmuara nga trupat amerikane, në këto dy qytete të pasura me naftë, mund t'i inkurajojë aspiratat kurde për pavarësi, dhe ndoshta të nxitë shkëndija të ngjashme te popullata kurde në Turqi.
XS
SM
MD
LG