Ndërlidhjet

BASRA


Forcat britanike kanë forcuar pozicionet e tyre në qytetin Basra, në jug të Irakut. Por njoftohet për rezistencë në disa pjesë të qytetit.
Zëdhënësi i forcave britanike, Al-Lokood ka sqaruar:
"Kemi pasur operacione shumë të suksesshme në Basra dhe kontrollojmë pjesën më të madhe të qytetit. Por po përballemi me rezistencë në pjesën e vjetër të qytetit."
Korrespondneti i radios "Evropa e Lirë" në Basra, ka vënë në dukje mikëpritjen e popullsisë vendase ndaj trupave britanike.
XS
SM
MD
LG