Ndërlidhjet

GJENEVË


Rreth 30 mijë refugjatë irakenë, që janë larguar nga luftimet, gjenden pranë kufirit me Iranin, kanë bërë të ditur burimet e Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Refugjatët.
Të njëjtat burime pohojnë se autoritetet e Teheranit kanë dërguar ndihma në ushqime, ujë dhe medikamente, për refugjatët në fjalë.
Në Iran gjenden 200 mijë refugjatë irakenë nga lufta e parë e Gjirit më 1991.
XS
SM
MD
LG