Ndërlidhjet

TIRANË


Bashkimi Evropian duhet të luajë rol të rëndësishëm në hapjen e prespektivës së qartë dhe inkurajimit për pavarësinë e Kosovës, ka deklaruar zëvendëskryeministri dhe ministri i jashtëm i Shqipërisë, Ilir Meta.
Gjatë një konference për shtyp, Meta ka kërkuar se statusi final kërkon jo vetëm plotësimin e kushteve për bashkëjetesë të qëndrueshme etnike, por dhe vazhdimësinë e përkrahjes së ndërkombëtarëve që ndodhen atje.
Shefi i diplomacisë shqiptare deklaroi se qëndrimi i diplomatëve të Beogradit synon hapjen sa më të shpejtë të dialogut, por ka nënvizuar se zgjidhja e statusit final të Kosovës kërkon kohën e vet.
XS
SM
MD
LG