Ndërlidhjet

MOSUL


Mosuli, qyteti i tretë për nga madhësia në Irak, ka rënë në duart e trupave amerikane dhe luftëtarëve kurdë.
Zëdhënësi i trupave amerikane, kapiteni Frank Thorp, ka nënvizuar se njësia e pestë e ushtrisë irakene është dorëzuar në Mosul.
Ende nuk është vendosur nëse ata do trajtohen si robër lufte apo do të lihen të lirë të kthehen në shtëpitë e tyre.
Rënia e Mosulit erdhi pas marrjes së djeshme nga forcat amerikane dhe luftëtarët kurdë të Kirkukut
XS
SM
MD
LG