Ndërlidhjet

TIKRIT


Trupat amerikane gjatë ditës hynë në qendrën e Tikritit, i fundit në mesin e qyteteve kryesore irakene, ku vazhdonte rezistenca.
Qyteti Tikrit, 150 kilometra në veri të Bagdadit, është vendlindja e Saddam Husseinit.
Gjenerali amerikan Stanley McChrystal, ka thënë se betejat e mëdha në Irak ndoshta kanë përfunduar. Lidhur me ecurinë e ngjarjeve në terren, zëdhënsja e Pentagonit, Victoria Clarke, ka shtuar:
"Forcat e koalicionit janë duke crrënjosur mbetjet e regjimit të Irakut, përfshi dhe Tikritin, vendlindjen e Sadam Huseinit. Regjimi është në fundin e tij, ndërsa drejtuesit e tij janë të vdekur, janë dorëzuar, apo janë në arrati."
XS
SM
MD
LG