Ndërlidhjet

ANKARA


Turqia zyrtare ka deklaruar se armët e shkatërrimit në masë në Lindjen e Mesme duhet të eliminohen. Duke folur për zhvillimet në Irak, ministri i jashtëm turk, Abdullah Gul, ka thënë:
"Cfarë ne dëshirojmë për rajonin është stabiliteti. Tani që lufta ka mbaruar dhe forcat e koalicionit kanë qenë të suksesshme është koha për rend dhe ligj në Irak. Natyrisht dhe vendet e tjera duhet të sillen mencurisht dhe të mos japin pretekste."
Ndërkaq nga Turqia mësohet se po largohen rreth 1000 ushtarë amerikanë, pas luftimeve në Irak.
XS
SM
MD
LG