Ndërlidhjet

MOSUL


Disa njerëz kanë vdekur dhe të tjerë janë plagosur gjatë gjuajtjeve me armë zjarri në qytetin e Mosulit, në veri të Irakut.
Sipas Agjencisë franceze të lajmeve, trupat amerikane kanë goditur mbi turmën, e cila ishte tepër armiqësore dhe agresive ndaj guvernatorit të ri të qytetit, Mashan Al-Xhuburi.
Ky i fundit ishte duke mbajtur një fjalim pro-amerikan në kohën e incidentit.
Burimet ushtarake të forcave të koalicionit sqarojnë se fillimisht trupat amerikane u gjendën nën goditjen e armëve.
XS
SM
MD
LG