Ndërlidhjet

GAZA


Shtetet e Bashkuara kanë arrestuar në Bagdat Abu Abas udhëheqës i Frontit për Clirimin e Palestinës. Abas është dënuar nga drejtësia italiane me burgim të përjetshëm pasi organizata që drejtonte në vitin 1985 rrëmbeu një anije në Itali dhe gjatë këtij incidenti vranë një qytetar amerikan.
Ministri palestinez, Saeb Erakat, ka kërkuar lirimin e Abas, pasi sipas një marrëveshje anëtarët e Fronit për Clirimin e Palestinës nuk do të dënoheshin për vepra të kryera para 1993, kohë kur u nënshkrua marrëveshja e Oslos.
XS
SM
MD
LG