Ndërlidhjet

SRINAGAR


Kryeministri i Indisë, Atal Behari Vajpayee, gjatë vizitës në Kashmir ka deklaruar se nuk ka çështje e cila nuk mund të zgjidhet në mënyrë "paqësore dhe demokratike".
Vajpayee ofroi dje mbajtjen e bisedimeve me Pakistanin, i cili gjithashtu ka pretendime mbi Kashmirin.
Kryeministri i Pakistanit, Zafarullah Jamali e ka përshëndetu këte këthesë nga paqa.
Pakistani dhe India dy herë kanë bërë luftë për ate rajon në Himaleje, që kur fituan pavarësinë nga Britania në vitin 1947.
XS
SM
MD
LG