Ndërlidhjet

BAGDAD


Autoritetet ushtarake të Shteteve të Bashkuara kanë arritur sot një progres të kufizuar në drejtim të rivendosjes së ligjit dhe rendit në Irak.
Në qytetin Kut, komandanti lokal i marincave amerikan i mblodhi liderët fisnorë irakian që të kërkojë mbështetjen e tyre në udhëheqien me një administratë të përkohëshme rajonale.
Gjenerali Rich Natonski ka thënë para tubimit se do të kalojë një kohë para se të mbaheshin zgjedhjet demokratike.
Afër vendit ku ishte mbajtur takimi është bërë edhe një protestë anti-amerikane.
XS
SM
MD
LG