Ndërlidhjet

QYTETI I GAZËS


Qendra palestineze për të drejtat e njeriut në raportin vjetor akuzon si Izraelin ashtu edhe Autorutetin palestinez për shkelje të të drejtave të njeriut.
Forcat izraelite akuzohen për "krime lufte" për rolin e tyre për vdekjen e mbi 1.000 palestinezëve në vitin 2002.
Në raport thuhet se Autoriteti palestinez "nuk bën përjashtim" nga cenzura dhe kërkon prej tij që të eliminojë tribunalet e sigurisë shtetërore, të aboloj dënimin me vdekje dhe të vë burgjet dhe qendrat e arrestit nën kontrollin gjyqësor.
XS
SM
MD
LG