Ndërlidhjet

SULEJMANI/IRAK


Administratori i Irakut të pas-luftës i caktuar nga Shtetet e Bashkuara, Jay Garner takoi liderin e kurdëve, Jallal Talabani në veri të Irakut të kontrolluar nga kurdët dhe më vonë takuan bashkërisht liderin tjetrër rival kurd, Massoud Barzani.
Ndërkohë qindra mijëra myslimanë shiitë të Irakut janë tubuar në një haxhillëk në Qerbela, që më parë ishte i ndaluar nga regjimi i Saddam Hussein.
Disa liderë shiitë kanë bërë thirrje që tubimi masiv të shfrytëzohet si protestë kundër pranisë ushtarake të Shteteve të Bashkuara në Irak.
XS
SM
MD
LG