Ndërlidhjet

QERBELA/IRAK


Disa mijëra myslimanë shiitë në Qerbela brohoritën parrulla kundër një qeverie të imponuar nga Shtetet e Bashkuara.
Lideri i shiitëve të Irakut, Abdul Aziz Hakim, zëvendës-shef i Këshlillit Suprem të Revolucionit Islamik për Irakun tha në Qerbela se "irakianët mund të administrojnë dhe qeverisin vetë Irakun".
"Nuk ka nevojë dhe nuk është e rëndësishme që zoti Garner të rrij këtu", ka thënë Hakim duke shtuar se "irakianët duhet të jenë në gjendje të zgjedhin qeverinë e tyre dhe liderët e duhur të saj".
XS
SM
MD
LG