Ndërlidhjet

PEKIN


Zyrtarët e Shteteve të Bashkuara, Koresë Veriore dhe Kinës u takuan për të dytën ditë me radhë në Pekin ku bisedohet lidhur me programin bërthamor veri-korean.
Shtetet e Bashkuara duan që Korea Veriore t'i jap fund programit të sajë bërthamor.
Korea Veriore kërkon nga Uashingtoni garancione sigurie dhe sërish akuzoi Shtetet e Bashkuara për riciklim të krizës.
Presidenti i Shteteve të Bashkuar, George Bush e ka përshkruar Korenë Veriore si pjesë e "boshtit të së keqes" bashkë me Iranin dhe Irakun e para luftës.
XS
SM
MD
LG