Ndërlidhjet

TIRANË


Robert Shvarc, një ndër figurat më të njohura të shqipërimit, është ndarë nga jeta ditën e sotme pas një sëmundje të gjatë.
Shvarc ka përkthyer në shqip autor të tillë si Gëten, Remarkun, Hajne, Shiller Breht, Cvajg si dhe ka sjellë në gjermanisht autor si Kadare, Agolli, Qosja.
Shvars ishte nderuar në vitin 1995 nga presidenti i atëhershëm gjerman m e"Kryqin e Meritës", e njohur si dekorata e parë e Gjermanisë për vendet e Lindjes.
XS
SM
MD
LG