Ndërlidhjet

PEKIN


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, George Bush në një bisedë telefonike ka falënderuar presidentin e Kinës, Hu Jintao për ''angazhimet pozitive'' në kuadrin e përpjekjeve për zgjidhjen paqësore të problemit lidhur me programet bërthamore të Koresë Veriore.
George Bush citohet të ketë thënë se Shtetet e Bashkuara duan që problemin ta zgjidhin me mjete diplomatike.
Bisedimet e javës së kaluar mes Shteteve të Bashkuara dhe Koresë Veriore në Pekin , George Bush i ka quajtur si ''fillim i mirë'', duke thënë se Gadishulli Korean pa armë bërthamore është në interesin e paqës dhe stabilitetit në rajon.
Ai ka thënë se duhet të shqyrtohen edhe intersat e sigurisë së Koresë Veriore.
XS
SM
MD
LG