Ndërlidhjet

BRUKSEL


Liderët e Francës, Gjermanisë, Belgjikës dhe Luksemburgut janë dakorduar që të forcojnë bashkëpunimin ushtarak midis tyre, hap ky që ka për qëllim t'a bëjë mbrojtjen evropiane më pak të mvarur nga Shtetet e Bashkuara.
Në samitin që kishion bë Bruksel, katër liderët janë pajtuar që të formojnë shtabe të forcës shumkombëshe për operacione evropiane kur NATO nuk është i ndërlikuar.
Chirac ka thënë se hapi për krijimin e një unioni të mbrojtjes evropiane nuk ka për qëllim të minojë aleancën ushtarake të NATO-s të prirë nga Shtetet e Bashkuara.
Samiti u kritikua nga Britania, Italia, Spanja dhe Holanda të cilat mbështetën SHBA-të në luftën e Irakut-dhe e shohin NATO-n si mburojë të mbrojtjes evropiane.
XS
SM
MD
LG