Ndërlidhjet

BEERLIN


Kancelari gjerman, Gerhard Schroeder dhe kryeministri i japonez, Junichiro Koizumi gjatë bisedimeve që kanë patur në Berlin kanë bërë thirrje që situata e nderë lidhur me programet bërthamore veri-koreane të zgjidhet me mjete paqësore.
''Me qëllim të zgjidhjes së problemit sikurse armët bërthamore në Korenë Veriore ne nuk mund të zbatojmë të njetën metodë sikurse ishte e domosdoshme në Irak. Lidhur me Korenë Veriore, besojmë se duhet të arrihet zgjidhje paqësore politike dhe këte ua kemi bërë të qarë amerikanëve'', ka thënë kryeministri i Japonisë.
XS
SM
MD
LG