Ndërlidhjet

NJU DELHI


India dhe Pakistani do fillojnë bisedimet për rifillimin e mardhënieve, pas afro dy vjet ndërprerje.
Kryeministri i Indisë, Atal Behar Vaxhpaji, ka thënë se do të rivendosen mardhëniet diplomatike mes dy vendeve si dhe lidhjet ajrore civile.
Dy vendet kanë pasur mardhënie të tensionura lidhur me mosmarrveshjet mbi rajonin e Kashmirit që gjendet nën administrimin e Indisë.
Si India dhe Pakistani janë fuqi rajonale bërthamore.
XS
SM
MD
LG