Ndërlidhjet

BAGDAD


Zyrtari më i lartë i Bashkimit Evropian për ndihmat humanitare, Poul Nielson arriti në Bagdad dhe propozoi që Kombet e Bashkuara të jenë ''gurthemel'' i koordinimit të përpjekjeve për ndihmë në Irak.
Ndërkohë nga Brukseli u nis për në Irak aeroplani i parë me ndihma humanitare të Bashkimit Evropian.
''Është me rëndësi për të qenë menjëherë i gatshëm për të ndihmuar popullin irakian, sepse lufta ka mbaruar tash disa javë'', ka thënë në Bruksel komisioneri i Bashkimit Evropian , Romano Prodi.
XS
SM
MD
LG